BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bitės ir drevės :)…

Bitės

Nuo viduržiemio iki vidurpavasario pjausčiau, gręžiau ir sriegiau… montavau kelminių avilių kasetę iš penkių vienetų.. Individualaus avilio idėja pasiskolinta iš V. Megre knygų serijos apie Anastasiją. O kasetės idėja išmąsčiau pats, panaršęs po internetą ir pasigilinęs į Rusijos naujųjų bitininkų, gyvenančių savo Giminės sodybose patirtį… Iš šono viskas atrodo daug maž va taip (gaila foto kokybė prastoka, bet geresnių kolkas nėra..).

Jei per daug nesigilinant tai “techninės charakteristikos” tokios: sienelės iš dviejų lentų po 2,5 cm - tai gaunasi apie 5 cm storio. Rekomenduojama avilio sienelę daryti ne mažiau kaip 6 cm - dėl termoreguliacijos tiek žiemą tiek vasarą… bet mano aviliai nuo vėjų apsaugotoj palėpėj ir po stogu apsaugoti nuo tiesioginės saulės, taip pat tiesiai virš gyvenamo kambario, kartais pakūrenamo… na ir dar turėtų veikti kasetės efektas: kiekvieno aviliuko dvi sienelės yra bendros su kitu aviliuku tai bitės turetų šildyti vienos kitas ir šiaip gaunasi daug oro tarpų… todėl taupydamas laiką ir resursus nesilaikiau 6 cm rekomendacijos ir padariau iš to ką turėjau… Viduje išmatavimai kažkur 40 cm x 40 cm x 200 cm +/- 5 cm (vieni didesni, kiti mažesni…). Talpa gaunasi apie 300 litrų su trupučiu. Visi aviliai rombo formos su laka per vidurį avilio, nuo pat viršutinės sienelės beveik iki pat apačios (30-40 cm apatinės dalies lakos neturi), žodžiu laka apie 160 cm ilgio, suformuota iš pavienių - 1,6 cm skylių. Aviliai pastatyti apie 20 laipsnių kampu. Į lauką bitės skraido pro palėpės sienoje esantį langą ir išpjautas ertmes.

Kodėl būtent kelminis avilys

Greičiausiai, kad neverta čia aprašinėti visos situacijos detaliai (tiek šių dienų, tiek praėjusių kelių šimtmečių…). Kam tai įdomu tai visa info yra internete. Kreipkitės duosiu nuorodas arba atsiųsiu literatūrą el. paštu. O jei trumpai tai esme tokia, kad rėminė bitininkystė su visu kompleksu kitų mūsų civilizacijos pasiekimų Š. Amerikoj ir V. Europoj baigia išnaikinti bites, o Lietuvoj sparčiai artėjame link vakarietiškų rezultatų.
Bitės kaip ir mes - yra neatsiejama Gamtos dalis. Kaip ir visa Gamtoje taip ir bitės su visa aplinka susijusios begale tarpusavio ryšių.. Laukinės bitės visais parametrais lenkia mūsų rėminių avilių ir pietietiškų veislių introdukcijos bei hibridizacijos produktą. Labai daug nedetaliziuosiu, tam yra spec. literatūra - kam įdomu kreipkitės. Šiaip situacija galima sakyti truputi dviprasmiška.. jei ne dabartiniai bitininkai gaminantys ir vargstantys su dabartinėm bičių laikymo technologijom tai bičių pas mus jau kogero iš vis nebūtų. Priežastis paprasta: miškuose tiesiog nėra senų drevėtų medžių… o jei koks netyčia atsiranda, tai greitai likviduojamas. Netgi laukinėms vietinėms Lietuviškoms bitėms dabartinėje Lietuvos teritorijos gamtoje tiesiog nebūtų kur gyventi (na turbūt įmanoma dar surasti kokį tūkstantį kitą iš bėdos tinkamų drevių, bet tai lašas jūroje…).. Apibendrinus situacija maždaug tokia: natūralių vietinių bičių nebeturim, natūralių būstų (drevių) nebeturim, natūralių mitybinių plotų dar turim (beveik vien tik miškuose ir tai ne visuose…). Atsižvelgdamas i visą šią situaciją - nusprendžiau padaryti bitėms dirbtinių drevių ir laikant jose bites padėti joms atsistatyti iki laukinės bitės charakteristikų.

Tikiuosi suprantate, kad čia tik bendrais esminiais štrichais brūkštelėjau bendrą peizažą - niuansų daug ir tas yra gerai :). Kam įdomu gilinkitės.

Antra dalis yra ta, kad dabartinė rėminė bitininkystė yra varganas reikalas ne tik bitėms, bet ir pačiam bitininkui. Irgi per daug nedetalizuojant, tai nesibaigianti manipuliacijų ir vagysčių serija, o viso to rezultatas silpstančios ir mirštančios bitės, bei prastos kokybės bičių produktai. Turintys bent kelių dešimtmečių šiuolaikinio bitininkavimo patirtį ir sąžiningi prieš save ir bites bitininkai, manau su tuo sutiks (nors tokių surasti ne taip jau ir lengva - visgi sunku prisipažinti netgi sau, kad per pusę savo gyvenimo, nieko gero Pasauliui taip ir nenuveikei…). Kelminėj berėmėj bitininkystėj su 20-30 laipsnių kampu pastatytais aviliais pagrindinis darbas yra pagaminti avilį ir kartą per metus išimti medaus perteklių, praktiškai netrikdant bičių šeimos gyvenimo. Medų geriausia imti ankstyvą pavasarį - tai kas liko po bičių žiemojimo apatinėj avilio daly - bitės tuo metu būna pakilę į viršutinę avilio dalį ir nekreipia dėmesio į apatinę korių dalį. Vėlgi nedetalizuoju visų niuansų, kam įdomu atvažiuokit ir papasakosiu bei parodysiu realybėj. Arba panaršykite internete, ten taip pat beveik visi atsakymai jau yra.

Gal žiema bus daugiau noro užsiimti rašliavom tai gal kažkiek ir detalizuosiu.. :)…


Mano kelminių avilių foto

Nuorodos: Informacinis portalas apie kelminę bitininkystę

P.s.

1. Mano blogo limitai išseko, nebepriima daugiau fotkių :(.. reikia naują puslapį susikurti, bet nepatinka man tuo užsiimti. Gal kas turit noro sukurti man intertetinę svetainę, kag galėčiau ir toliau man priimtina forma dalintis savo patirtim?

2. Ir dar prašymas fotografuoti mėgstančiams :) - atvažiuodami atsivežkite fotikus, o tai panaši situacija kaip su puslapiu - aprašinėti žodžiais ilgas darbas, o fotkinti aš nemėgstu ir, to pasekoje - nemoku ;) bei neturiu su kuo..

3. Žemės šventės proga (liepos 23 d.) visa savaitė, liepos 20-26 d. - atvirų durų dienos. Kas seniai norejo aplankyti, bet nesirįžo tai prašom užsukti.

4. Norintys ir neturintys savo žemės gali pas mane “Gamtos terapijos projekto” teritorijoj pasistatyti savo kelminius avilius. Pasigaminti ar susiorganizuoti kelminį avilį reiks patiems :). Konsultacijos garantuojamos :).

5. Ta pati situacija ir su norinčiais pažaisti daržininkus arba ir rimtai sau daržovių prisiauginti, bet neturinčiais savo žemės ir jėgų jei įsigyti. Taip pat galima darytis daržą ar daržus toje pačioje “Gamtos terapijos projekto” erdvėj. Taip pat garantuoju visapusiškas konsultacijas :).

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą